Sekrety tkanin dekoracyjnych - kolekcja Marmaris od Cosmonovy
Sekrety tkanin dekoracyjnych - kolekcja Marmaris od Cosmonovy

Sekrety tkanin dekoracyjnych - kolekcja Marmaris od Cosmonovy

Opublikowany

W aranżacji wnętrz coraz większą rolę odgrywają tkaniny dekoracyjne. Ich umiejętny dobór pozwala podkreślić te cechy wystroju pomieszczeń, na których zależy nam najbardziej. Nawet do odważniejszych stylistycznie aranżacji można dopasować efektowną dekorację okienną i ciekawe dodatki tekstylne. Na przykładzie kolekcji tkanin Marmaris od Cosmonovy pokazujemy, jak urozmaicić wystrój pokoju dziennego lub sypialni efektownym akcentem w stylu glamour. 

Dekoracja okien, szczególnie w pomieszczeniach, do których wpada dużo światła dziennego, powinna bazować na umiejętnie dobranych zasłonach. Pamiętajmy, że tkanina, którą w tym celu wybierzemy, będzie pełniła dwie funkcje – praktyczną i estetyczną. Umożliwi regulację dostępu światła do wnętrza, a zarazem wpłynie na wizerunek całego pomieszczenia. Struktura, wzór i kolor tkaniny – każda z tych cech jest równie ważna. Dopiero ich umiejętne zestawienie pozwoli nam uzyskać we wnętrzu pożądany efekt. 
W pokoju dziennym, gdzie zazwyczaj są duże okna, a bardzo często także przeszklone drzwi balkonowe, zasłony powinny umożliwiać taką regulację natężenia światła zewnętrznego, która pozwoli nam nawet w słoneczne dni spędzać czas z rodziną w komfortowych warunkach. Inną funkcję pełni sypialnia - to przestrzeń o wiele bardziej intymna. W tym pokoju zasłony mają pomóc nam zadbać o prywatność i ograniczyć nadmiar słońca o poranku, które mogłoby zakłócić nasz sen. Dobór tkaniny dekoracyjnej powinien więc zależeć od przeznaczenia danego pokoju – podkreśla Ola Shapoval, ekspert Fargotex Group.

Liczy się wnętrze

Tkaniny dekoracyjne mają wiele praktycznych zastosowań. Wykonuje się z nich firany, zasłony i rolety, a także różnego rodzaju tekstylia dekoracyjne, takie jak poszewki na poduszki czy abażury. Poszczególne tkaniny różnią się nie tylko barwą i wzorami, lecz także strukturą, która zależy od układu nitek wątku i osnowy w splocie. A to przekłada się na właściwości tkaniny - jej grubość, gęstość, elastyczność i przepuszczalność. O atrakcyjności tkaniny dekoracyjnej często decydują subtelne detale w jej strukturze, które wyróżniają dany materiał na tle innych.
To, jak wiele zależy od struktury tkaniny, dobrze widać na przykładzie kolekcji Marmaris z linii Cosmonova Fabric Design. Zaletą tych tkanin jest bardzo nowatorski splot. Delikatne prążki, które tworzą przyjemny dla oka wzór, mogą kojarzyć się z atmosferą sielanki i bliskości ze światem natury. Jednak w świetle słońca od razu dostrzeżemy, że zasłony i poduszki uszyte z tych tkanin zaczynają się efektownie mienić, co przywodzi na myśl połyskliwe akcenty w stylu glamour. To zasługa błyszczącej nitki, dzięki której powstaje także wrażenie efektu 3D. Trudno znaleźć na rynku drugą, równie wyjątkową kolekcję. Marmaris łączy style aranżacyjne i zachęca do bardziej odważnych eksperymentów w doborze mebli i dodatków – dodaje Ola Shapoval, ekspert Fargotex Group.
Tkaniny dekoracyjne w jaśniejszym kolorze (białym, beżowym) powinniśmy wybrać wtedy, gdy zależy nam na subtelnej, nienachalnej stylistyce, nawiązującej do klasycznych rozwiązań aranżacyjnych. Dekoracje okienne i dodatki tekstylne o bardziej wyrazistych barwach (ciemniejszej szarości, stali czy grafitu) pomogą nam ożywić wnętrze i wprowadzić więcej kontrastu, co najlepiej sprawdza się w nowocześnie urządzonych pomieszczeniach.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

marmaris1.jpg

grafika | 14,5 MB

Pobierz
marmaris2.jpg

grafika | 608 KB

Pobierz

Pastelowa sofa w salonie

Pastelowe wnętrza wciąż są w modzie. Tkaniny obiciowe w kolorach pudrowego różu, rozbielonej żółci czy łagodnej mięty stają się coraz bardziej popularne. Jednak czy sofę w takim materiale można łatwo utrzymać w czystości? Z pomocą przychodzą tkaniny łatwoczyszczące, które potrafią zaskoczyć bogactwem pastelowych odcieni. Takie są kolekcje tkanin Magic Home.